Zastanawiasz się, jak wygląda spotkanie z dietetykiem? Z doświadczenia zauważam, że najwięcej podopiecznych deklaruje, że najtrudniej było się po prostu zdecydować. Spowiadanie się obcej osobie, ze swoich dietetycznych grzeszków może wydawać się mało przyjemną rzeczą, natomiast im bardziej szczerze będzie przeprowadzony wywiad tym lepiej, a efekty dużo szybsze.

Na pierwsze spotkanie nie zapomnij zabrać ze sobą dobrego nastawienia! Chęć zmiany oraz jej wysoki poziom motywacji, to duży krok ku zdrowiu i lepszemu samopoczuciu. Zazwyczaj w pierwszych pięciu minutach pada sformułowanie „muszę schudnąć, przeszłam już tyle diet i nic nie pomogło”. Zdemotywowane, brakiem szybkim efektów osoby, często goszczą w moim gabinecie. Czy to oby na pewno dobre podejście? Niekoniecznie. Celem wizyty u dietetyka ma być zdobycie wiedzy oraz nauka prawidłowych nawyków żywieniowych, najlepiej na całe życie. Nie na ślub przyjaciółki, który jest za dwa tygodnie czy wystrzałową imprezę urodzinową, którą kalendarz wskazuje za niecałe 5 dni. Dietetyk w prosty sposób poprzez edukację, naukę czytania etykiet, umiejętność komponowania posiłków czy pokazanie nowych smaków ma nauczyć Cię jak zdrowo żyć.  Stosowanie rygorystycznych diet oraz głodówek to najgorsze co możemy zafundować sobie i swojemu zdrowiu. Pamiętaj, że odpowiednim żywieniem i stylem życia można działać w sposób prewencyjny i uchronić się przed wieloma chorobami.

Zatem jeśli jesteś gotowa podjąć walkę o swoje zdrowie w prosty i przyjemny sposób (chociaż na początku może wydawać się to totalną abstrakcją), to pamiętaj , że jesteś na dobrej drodze. Dietetyk nie powinien być osobą, która Cię ocenia i krytykuje. Jeśli tak robi, to szybko od niego uciekaj.  Jego zadaniem jest wysłuchanie Twoich potrzeb.

Jak więc zatem przygotować się do pierwszej wizyty?

Zaczynamy od szczerego rachunku sumienia. Spisz na kartce co jadłaś przez ostatnie 3 ostatnie dni. Tylko szczerze! J  Tak przeprowadzony dzienniczek da pogląd na Twoje nawyki oraz ułatwi ocenę sposoby żywienia. Co ważne, istotne są porcje, ich wielkości, a także odstępy czasowe.  Nie zapomnij o podjadaniu i tak jak się umawiałyśmy – SZCZERZE !

Zabierz ze sobą aktualne badania krwi. Jeśli nie masz zdiagnozowanych chorób, wystarczy morfologia krwi, profil lipidowy (cholesterol, trój glicerydy), poziom glukozy, insuliny, panel tarczycowy. Jeśli nie uda Ci się dostarczyć przed wizytą, można także dostarczyć je w innym terminie. Pamiętaj o regularnym badaniu się i kontrolowaniu zdrowia. To kolejna rzecz, którą dobrze mieć przynajmniej w corocznym nawyku.

Zatem chwilkę porozmawiajmy!

Należy jasno sprecyzować cele współpracy i dopasować indywidualny jadłospis poprzez przeprowadzenie wywiadu żywieniowo-zdrowotnego. Istotnym aspektem są informacje dotyczące zdrowia, samopoczucia, chorób, przyjmowanych leków. Precyzyjnie przeprowadzona rozmowa daje możliwość ustalenia dietoterapii  szytej na miarę tylko dla Ciebie.

Kolejnym ważnym punktem konsultacji jest wywiad żywieniowy. Pytania odnośnie trybu życia, aktywności fizycznej, preferencji smakowych czy możliwości kulinarnych to kolejne narzędzia do ustalenia i pomocy w drodze do zdrowia, lepszego samopoczucia i wymarzonej sylwetki. Nie rozważajmy ich cechą wścibskiego dietetyka !

WAGA! Nie wchodź na to, od tego się płacze !

                Czy ten pomiar faktycznie jest taki straszny? Oczywiście, że nie. Analizator składu ciała zawiera elektrody, które stawiają niewyczuwalny opór na tkanki, dzięki czemu wykonywany jest pomiar. Brzmi trochę jak narzędzie tortur, natomiast nic bardziej mylnego. Kilkanaście sekund i po krzyku. Magiczna maszyna tworzy nam druk z wartościami aktualnej masy ciała, beztłuszczowej masy ciała, tkanki tłuszczowej (w rozłożeniu na poszczególne komponenty składu ciała), zawartości wody czy masę kości.

Poprzez dokładny wywiad żywieniowo-zdrowotny, analizę dzienniczka, pomiar składu ciała  wspólnie ustalimy schemat diety, ilość posiłków, gdzie będą one spożywane ( w domu czy też pracy). Moim zadaniem jest stworzenie dla Ciebie jadłospisu, który otrzymasz maksymalnie do 7 dni od pierwszej wizyty. Umawiamy się na kolejne spotkanie lub jadłospis przesyłam Ci drogą mailową. Wizyty kontrolne powinny odbywać co 3 tygodnie, od momentu otrzymania jadłospisu. Na podstawie doświadczenia wiem, że jest to na tyle odpowiedni czas, że dieta nie zdąży się znudzić, a przy tym przysporzyć wielkich rewolucji w kuchni. Dlaczego jest to ważne ? Daje to możliwość kontroli, sumienności a co za tym idzie lepszych efektów. Na pierwszą wizytę należy zarezerwować sobie godzinę, natomiast wizyty kontrolę trwają około 30-40 minut.

Dlaczego zachęcam Cię żebyś skorzystała z moich usług? Bo żywienie ma znaczenie! Z dnia na dzień zagłębiając temat oraz obcując z różnymi jednostkami chorobowymi borykających się pacjentów w szpitalu  czy gabinecie  uświadamiam sobie kwestię, że dietetyka jest niezwykle złożoną nauką. Jest to moja zawodowa dewiza, która przyświeca mi w rozwoju i śledzeniu dietetycznych nowinek.  Inną kwestią jest uświadamianie, że nie można być całe życie na diecie, a żywienie nie ma być bolączką dnia codziennego, która przysparza nam problemów tylko świadomym nawykiem żywieniowym. Nie można podejmować prób odchudzania każdej wiosny, aby w końcu zdążyć do lata! Jako dietetyk pragnę nauczyć Cię oraz daje Ci narzędzia niezbędne do osiągnięcia upragnionego celu. Wszystko leży w Twoich rękach, może i trochę w moich, ale o to się nie martw J.

Uwierz mi, wizyta u dietetyka nie taka straszna jak ją malują! Pamiętaj skserowana dieta od koleżanki z pracy na której schudła 10 kilogramów wcale nie jest dobrym rozwiązaniem! Kwestia żywienia jest sprawą indywidualną. Edukacja oraz świadomość to droga do zdrowia oraz prewencji przed chorobami nie tylko tu i teraz ale i za kilka czy kilkanaście lat! Pamiętaj dietetyk ma Cię słuchać i dopasować żywienie do Twoich potrzeb. Nie jest to osoba od zakazów i wszelkich restrykcji.  Zawsze można znaleźć mniejsze zło, nawet dla niedzielnej szarlotki do kawy!

Gdzie i kiedy się widzimy?

Jeśli chcesz zdrowo  schudnąć, zmienić swoje nawyki żywieniowe lub odświeżyć swoją książkę kucharską z fit przepisami, umów się. Przyjmuję w laBonitafit, przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 15 w Świdnicy.  Zadzwoń pod numer 501 034 959 lub napisz dietetyk.gren@gmail.com.  Widzimy się LaBonitafit, miejscu stworzonym specjalnie dla kobiet, które chcą zmienić swoje życie, być piękne, zdrowe i zadowolone z siebie!